شما در جرمنی هستید و به عودت به کشور خود فکر میکنید؟

معلومات و رهنمایی در جرمنی


از کجا شروع کنم؟

بعضی اوقات برای گرفتن یک تصمیم مهم، یافتن نقطه شروع برایمان سخت است. سوالات زیادی به ذهنمان هجوم می آورد. رهنمایی: بهترین کار این است که همه سوالات را نوت گرفته و بعد از آن شروع به کتگوری بندی آنها کنید. چی چیزی را باید اول بدانید؟

اگر سوالات بیشتری داشتید، می توانید از جرمنی کسب معلومات کرده و رهنمایی بخواهید.


تلیفون-هات لاین

برای سوالات ابتدائیه، این تلیفون-هات لاین می تواند به شما کمک کند.
این هات لاین تحت نظارت اداره کل مهاجرت و پناهندگی (BAMF) می باشد.

9430 911 49+
دوشنبه تا جمعه از ساعت 9:00 تا 15:00.

مرکز مشاوره در نزدیکی شما

برای مشاوره شخصی می توانید به مرکز مشاوره مراجعه نمایید. این مراکز در سرتاسر کشور جرمنی و بیشتر در شهرها وجود دارند. در صفحه بعد، یک سایت جستجو وجود دارد. در آنجا می توانید نام شهر و یا محل زندگی فعلی خود را در جرمنی وارد کنید.
تذکر: در حال حاضر این صفحه فقط به لسان انگلیسی در دسترس است.

یک مرکز مشاوره در نزدیکی خود پیدا کنید.

حمایت مالی جهت عودت به کشور اصلی (وطن)

یا شما می خواهید به کشور خود عودت کنید، اما پول کافی برای خرید تیکت ندارید شما می توانید مصارف سفر خود را از سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) دریافت کنید. این کار در صورتی انجام خواهد شد که شما یا یک عضو فامیل تان بیمار باشید، و در نتیجه مکنیزم ویژه ای برای سفر مورد ضرورت باشد.

شما همچنین می توانید مقداری پول برای سفر و برای یک دوره کوتاه بعد از عودت دریافت کنید. با توجه به محل اقامت، شما می توانید برای حمایت مالی بیشتری درخواست دهید.

موارد پراهمیت: شما برای سفر ضرورت به یک تصدیق خروج از سرحد جرمنی دارید. شما این اسناد را از اداره مهاجرت دریافت خواهید کرد. برای دخول به کشور مبدأ، شما ضرورت به یک پاسپورت یا سند جایگزین دارید.

اگر علاقمند به عودت به میهن خود هستید، بهتر است از مشاوره تخصصی بهره بگیرید. شما همچنین می توانید جهت دریافت مصرف سفر خود به مراکز مشاوره درخواست بدهید. مطمئنأ، اگر فامیل شما نیز در جرمنی زندگی می کنند، این کار برای فامیل شما نیز انجام می شود. از مرکز مشاوره در مورد پروگرام های REAG/GARP   و  StarthilfePlusسوال کنید.

معلومات بیشتر را می توانید در لینک های زیر پیدا کنید.

 

معلومات مربوط به حمایت از سفر عودت (REAG/GARP)
معلومات مربوط به دوره کوتاه اولیه برای کسانی که به میهن خود عودت میکنند (StarthilfePlus)
یک مرکز مشاوره در نزدیکی خود پیدا کنید.

خدمات در افغانستان

وضعیت افغانستان هنوز در بسیاری از نقاط مشکل است. با این وجود، این کشور دارای ظرفیت انکشاف بسیار بزرگی است و فرصت¬های زیادی را ارائه می¬دهد.

به خصوص برای افرادی که قصد تاسیس کمپنی را دارند، آینده خوبی برای ایجاد یک کسب و کار سودآور وجود دارد. به طور خاص، ارائه دهندگان خدمات در بخش وسیعی از مناطق مورد ضرورت است: از ترمیم تلیفون موبایل، آرایشگاه و لوازم آرایشی گرفته تا بخش صنعتی یا زراعت.

در سال های اخیر، خدمات اقتصادی به شدت افزایش یافته، و ذریعه آن فرصت¬های وظیفوی جدید در کشور بوجود آمده است. کمپنی های ملی، سازمان¬های بین¬المللی و نهادهای دولتی متعددی وجود دارند که به دنبال کارمندانی با مهارت¬های مختلف هستند.

اکثر سازمان¬ها به دنبال متقاضیانی با دانش خوب لسان هایی مثل انگلیسی یا آلمانی هستند. بنابراین، داشتن دانش لسان های خارجی، چانس جویندگان کار را در یافتن وظیفه افزایش می¬دهد.

اگر به دنبال یک موقعیت وظیفوی مناسب در یک کمپنی ملی یا یک سازمان بین¬المللی در افغانستان هستید، ما این فرصت را در اختیار شما قرار می¬دهیم تا ذریعه حمایت ما، در مهارت ها و شایستگی¬های خود سرمایه گذاری کنید. فرقی نمی¬کند که به دنبال تعلیم کوتاه مدت یا کارآموزی وظیفوی هستید: ما به شما کمک می¬کنیم تا در زمینه¬های مختلف دوره¬های تعلیمی تکمیلی را بگذرانید یا یک وظیفه مناسب پیدا کنید.

همچنین ما همراه با شرکای خود، بخش وسیعی از حمایت¬ها را در زمینه¬های دیگر مانند مسائل حقوقی یا مشکلات صحت روانی ارائه می¬دهیم.

اگر به کمک ما علاقه¬مند هستید، لطفا با مشاوران محلی ما به تماس شوید.

reintegration-afghanistan@giz.de
سکایپ: reintegration-afghanistan
زمان¬های مشاوره ذریعه اسکایپ: دوشنبه و پنج¬شنبه از ساعت 8:00 الی 10:00، وقت اروپای مرکزی= از ساعت 11:30 الی 13:30 AFZ

جستجوی کار

آیا در جستجوی کار هستید؟ شما می¬توانید ذریعه راه¬های زیر، موقعیت¬های کاری در افغانستان را جستجو کنید:

ویب سایت وظیفوی افغانستان
سازمان هماهنگ کننده برای کمک و انکشاف افغانستان (ACBAR)
وظیفه های افغانستان

تعلیم

آیا قصد دارید تا مهارت¬های وظیفوی خود را گسترش دهید؟ “موسسه تخنیکی مسلکی افغانستان” دوره¬های کارآموزی دو ساله و کوتاه مدت را در زمینه های تکنالوژی معلوماتی و ارتباطات (ICT)، ساخت و ساز، تجارت، زراعت و ترمیمات موتر ارائه می¬دهد.

موسسه تخنیکی مسلکی افغانستان (ATVI)

تاسیس کمپنی

آیا قصد دارید یک کمپنی در زمینه تکنالوژی معلوماتی (IT) یا تکنالوژی های جدید تاسیس کنید؟ Ibtikaar برای استارت آپ¬ها در افغانستان خدماتی مانند فضای اداری، تعلیم، مشاوره، فرصت¬های شبکه¬سازی و حمایت در دسترسی به بازار و تامین مالی را ارائه می¬دهد.

Ibtikaar

آیا در این فکر هستید که یک کسب و کار خرد متعلق به خودتان را تاسیس کنید، اما نمی¬دانید چطور این کار را شروع کنید؟ در HELP، می توانید تعلیم های مورد ضرورت برای کسب و کارهای خرد را کسب کنید.

HELP

امور اجتماعی

آیا شما به دنبال کسی هستید که در مورد مشکلات شخصی، درگیری¬های فامیلی یا تجربیات تلخ صحبت کنید؟ شما می¬توانید با مشاوران مسلکی Ipso Care به صورت آنلاین به تماس شوید.

Ipso Care